INFOLINIA
Ikona, element graficzny, symbolizujący telefon
22 11 66 800
A A Ikona, element graficzny, symbol oka. To aktywny przycisk, który włącza wysoki kontrast strony
Migam
Logo ETR
Logotyp Unii Europejskiej

Sigmoidoskopia - ocena endoskopowa odbytnicy i części lewostronnej okrężnicy

Sigmoidoskopia wyłącznie w ramach usług komercyjnych (odpłatnie)


Jeśli na podstawie przeprowadzonych badań lekarskich istnieje podejrzenie choroby w obrębie jelita grubego, to stanowi to wskazanie do wykonania kolonoskopii. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, ustalonych przez lekarza wykonywana jest sigmoidoskopia. Zdarzają się sytuacje, w których pacjent kierowany na kolonoskopię prosi na własną odpowiedzialność o wykonanie jedynie sigmoidoskopii ze względu na krótszy czas trwania i większe bezpieczeństwo.

Należy jednak pamiętać, że wartość diagnostyczna sigmoidoskopii w porównaniu z kolonoskopią jest bardzo ograniczona - badanie to bowiem nie pozwala na ocenę całego jelita grubego. Rak lub polipy mogą znajdować się w części jelita grubego, która nie zostanie oceniona w trakcie sigmoidoskopii.

Sigmoidoskopia to ocena endoskopowa odbytnicy i części lewostronnej okrężnicy, maksymalnie do zagięcia śledzionowego. Badanie ma na celu ocenę morfologiczną powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Dzięki niemu możliwe jest zdiagnozowanie zmian takich jak polipy, owrzodzenia, guzki i deformacje, które znajdują się w odbytnicy, esicy oraz w części zastępczej.

Innym badaniem w pewnym stopniu zastępującym kolonoskopię jest tomografia komputerowa. Badanie to nie pozwala na precyzyjną i dokładną ocenę jelita grubego, na pobranie materiału do badania histopatologicznego, nie pozwala też na wykonanie zabiegów endoskopowych.

Wskazania do badania


grafika, biegunkaPrzedłużająca się biegunka

Pojawienie się krwi wgrafika, krew w stolcu stolcu

grafika, stolecMimowolne oddawanie stolca

grafika, bólNasilający się ból w trakcie defekacji

grafika, ołówekOłówkowaty kształt stolca

grafika, toaletaUczucie niepełnego wypróżnienia

Przebieg badania


  • W trakcie badania pacjent leży zazwyczaj na lewym boku i czasem na plecach - pozycja może być zmieniana w celu lepszego uwidocznienia jelita. Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego endoskopu, a następnie oglądaniu poszczególnych odcinków jelita grubego. Aby uzyskać dobrą widoczność, do jelita pompowane jest powietrze powodujące jego rozciągnięcie, co może wywoływać uczucie rozpierania, wzdęcia, a nawet ból. Może też wystąpić ból wywołany uciskiem aparatu na ścianę jelita i jego rozciąganiem - należy o tym informować lekarza badającego. W trakcie badania nie należy wstrzymywać się przed oddawaniem gazów. Utrzymywanie się bólu pomimo czynności zmierzających do jego ustąpienia może być wskazaniem do przerwania badania. Może być ono wówczas powtórzone w znieczuleniu ogólnym, po ponownym przygotowaniu, w późniejszym terminie.
  • Jeżeli w trakcie Sigmoidoskopii lekarz zauważa nieprawidłowość, często pobiera wycinki za pomocą specjalnych kleszczyków. Pobranie jest niebolesne.
  • Przeprowadzenie dodatkowych procedur takich jak usunięcie polipów, pobranie wycinków, badanie histopatologiczne polipów/wycinków mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Szczegółowych informacji na ten temat udzielą Państwu pracownicy rejestracji.
  • Możliwe jest wykonanie badania w znieczuleniu ogólnym (tzw. narkozie) (czytaj więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści na temat rezonansu i tomografii komputerowej) po wcześniejszej konsultacji anestezjologicznej (czytaj więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści na temat rezonansu i tomografii komputerowej). Takie badanie można umówić bezpośrednio w placówce.

Przygotowanie do badania


Nie ma w pełni uznanych metod przygotowania do sigmoidoskopii, Dobrą ocenę jelita w pełnym zakresie, tj. do zagięcia śledzionowego (jeśli technicznie jest to możliwe) zapewnia jedynie takie przygotowanie jak do pełnej kolonoskopii. Jeśli pacjent chce uniknąć takiego przygotowania, musi liczyć się z tym, że przygotowanie miejscowe za pomocą wlewek doodbytniczych zazwyczaj jest zadawalające przy ocenie odbytnicy i części esicy, czyli ok. 30-40 cm, stopień przygotowania pozostałej lewej części okrężnicy jest różny, może być niewystarczający i zależy od indywidualnych cech organizmu.

grafika, serce w dłoni3 dni przed badaniem

Nie spożywać: pieczywa z ziarnami, owoców i warzyw zawierających pestki i nasiona (pomidorów, kiwi, truskawek, malin, maku itp.)

grafika, serce w dłoni1 dzień przed badaniem

Należy przyjąć 2 saszetki preparatu Forlax ( dostępny w aptece bez recepty ) – jedną rano, drugą po południu – lek sprowokuje wypróżnienie, ale nie jest to równoznaczne z oczyszczeniem jelita. Każdą saszetkę należy rozpuścić w 1 szklance wody tuż przed wypiciem.

Jeśli badanie ma się odbyć w godzinach przedpołudniowych w dniu następnym, ok. godz. 22.00 należy wykonać pierwszą wlewkę doodbytniczą – ENEMĘ (dostępna w aptece bez recepty).

grafika, serce w dłoniDzień badania

Jeśli badanie jest w godzinach przedpołudniowych, wskazane jest pozostanie na czczo – nie należy spożywać żadnych pokarmów. Jeśli badanie jest w godzinach popołudniowych, można zjeść lekkie śniadanie do godziny 8.00. Można popijać niewielkie ilości czystej, niegazowanej wody do 4 godzin przed badaniem. Należy przyjąć stosowane leki popijając wodą – proszę zapoznać się z zamieszczoną poniżej informacją dotyczącą stosowanych leków.

Jeśli badanie jest przed południem należy wykonać Enemę 2 godziny przed badaniem. Jeśli badanie jest po południu: Enema 2 x - pierwsza o 6.00, druga 2 godziny przed badaniem.

grafika, serce w dłoniPo zakończeniu badania

Można zastosować Espumisan 4 kaps. w razie utrzymującego się wzdęcia i No-Spa 1-2 tabl. w razie bólu.

Informacja dla Pacjentów przyjmujących leki


na liściu rozłożone tabletki

  • Pacjenci chorujący na choroby przewlekłe wymagające stałego regularnego przyjmowania leków (np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, astma, POCHP, padaczka oraz inne choroby neurologiczne i psychiatryczne) w dniu badania powinni zażyć poranną dawkę leku i popić niewielką ilością (1/2 szklanki) wody.
  • Doustne leki przeciwcukrzycowe - pominąć dawkę wieczorną w dniu poprzedzającym oraz dawkę poranną w dniu badania. Pacjenci chorujący na cukrzycę leczoną insuliną powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
  • Leki przeciwkrzepliwe (Acenokumarol, Sintrom, Warfin) – odstawić 5 dni przed planowanym badaniem - koniecznie uzgodnić to z lekarzem kierującym na badanie, zapytać o leczenie zastępcze!
  • Nowe leki przeciwkrzepliwe (Xarelto, Pradaxa, Eliquis) – odstawić 24 godziny przed planowanym badaniem - koniecznie uzgodnić to z lekarzem, nie potrzeba leczenia zastępczego. Uwaga – w przypadku niewydolności nerek może istnieć konieczność odstawienia leku Pradaxa wcześniej (w zależności od wartości klirensu kreatyniny GFR).
  • Preparaty aspiryny (np. Acard, Polocard, Acesan, Bestpirin) nie wymagają odstawiania.
  • Pozostałe leki przeciwpłytkowe (np. Areplex, Plavix, Clopidix, Agregex, Zyllt, Pegorel, Aclotin, Ticlo) – wskazane jest odstawienie 5 dni przed planowanym badaniem, jeśli nie ma przeciwwskazań – konieczne ustalenie z lekarzem kierującym na badanie.
  • Preparaty żelaza – odstawić koniecznie 7 dni przed planowanym badaniem.
  • Wszelkie stosowane suplementy diety należy odstawić 5 dni przed badaniem.
  • W czasie przygotowania do badania pacjenci z cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym obowiązani są do zwiększonej kontroli glikemii i ciśnienia tętniczego.

Możliwe powikłania


Sigmoidoskopia jest badaniem bezpiecznym w rękach doświadczonego endoskopisty, komplikacje są rzadkie, jednak ze względu na inwazyjny charakter badania mogą wystąpić. Ryzyko zwiększa się u osób starszych, u pacjentów z zaawansowanymi zmianami zapalnymi w jelicie, uchyłkami jelita, chorobą nowotworową jelita, po operacjach na jamie brzusznej (zwłaszcza ginekologicznych) oraz u osób, u których wykonuje się jednoczasowo zabiegi endoskopowe w jelicie grubym, np. polipektomię.

Najczęstsze i najgroźniejsze powikłania to: krwawienie (np. po usunięciu polipa) – zazwyczaj nie wymaga leczenia operacyjnego i przedziurawienie (perforacja) jelita - wymaga na ogół leczenia operacyjnego. Inne powikłania (np. zakażenie, nieprawidłowa reakcja na stosowane leki, powikłania sercowo – naczyniowe, np. zaburzenia rytmu serca, zawał serca, zgon) zdarzają się niezwykle rzadko.

Zalecenia po badaniu


  • Czas trwania badania jest indywidualny i wynosi zazwyczaj około 15 minut.
  • Po badaniu mogą być odczuwalne wzdęcie i – u niektórych pacjentów – ból. Dolegliwości te mijają zazwyczaj po oddaniu gazów.
  • Po badaniu i ustąpieniu ewentualnych dolegliwości można zjeść posiłek i powrócić do normalnej aktywności życiowej.
  • Prosimy o pozostanie w pracowni endoskopowej ok. 20 minut po badaniu.
  • Po znieczuleniu ogólnym pacjent pozostaje pod obserwacją w czasie ustalonym przez lekarza anestezjologa; istnieje konieczność zapewnienia opieki osoby dorosłej na okres powrotu do domu.

Co daje dobre przygotowanie do sigmoidoskopii?


Na stopień przygotowania jelita do badania macie Państwo istotny wpływ – dlatego prosimy o wnikliwe zapoznanie się z w/w informacjami i o dokładne zastosowanie się do zaleceń

mikroskop

Zwiększa jego wartość diagnostyczną

kobieta poddana badaniu USG

Zmniejsza ryzyko powikłań

na ścianie wiszą trzy zegary

Skraca czas badania

starsza kobieta i starszy mężczyzna przed gabinetem lekarskim

Poprawia komfort pacjenta i lekarza

Materiały dla Pacjenta


grafika, przejdź do cennika

grafika, poznaj zespół lekarzy

Warto przeczytać - może się przydać


Sigmoidoskopia wyłącznie ze skierowaniem, zapraszamy


Prosimy o przyjście 30 min przed badaniem i zabranie ze sobą dokumentu tożsamości oraz wyników wykonywanych wcześniej endoskopii wraz z histopatologią pobranych wycinków.

W przypadku rezygnacji z badania prosimy o kontakt telefoniczny czy e-mailowy, najlepiej nie później niż 3 dni przed zaplanowanym terminem,
umożliwiając tym samym zwolnione miejsce innemu Pacjentowi.

 

SPZZLO Warszawa Żoliborz-Bielany
Przychodnia Klaudyny
ul. Klaudyny 26 b, Warszawa

 

mapa

Nowoczesny budynek przychodni przy ulicy Klaudyny 26B na warszawskich Bielanach

Czytaj także:


Logotypy programu zrealizowanego z dofinansowaniem z Unii Europejskiej
Logotyp: szybka terapia onkologiczna Logotyp: NFZ Logotyp: Rzetelna Firma

Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany | Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.

Projekt i wykonanie


Logo Agencji PR PReal’s

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści na temat specjalistycznych usług

Odpowiedź Recaptcha