Jeśli na podstawie przeprowadzonych badań lekarskich istnieje podejrzenie choroby w obrębie jelita grubego, to stanowi to wskazanie do wykonania kolonoskopii. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, ustalonych przez lekarza wykonywana jest sigmoidoskopia. Zdarzają się sytuacje, w których pacjent kierowany na kolonoskopię prosi na własną odpowiedzialność o wykonanie jedynie sigmoidoskopii ze względu na krótszy czas trwania i większe bezpieczeństwo.
Należy jednak pamiętać, że wartość diagnostyczna sigmoidoskopii w porównaniu z kolonoskopią jest bardzo ograniczona - badanie to bowiem nie pozwala na ocenę całego jelita grubego. Rak lub polipy mogą znajdować się w części jelita grubego, która nie zostanie oceniona w trakcie sigmoidoskopii.
Sigmoidoskopia to ocena endoskopowa odbytnicy i części lewostronnej okrężnicy, maksymalnie do zagięcia śledzionowego. Badanie ma na celu ocenę morfologiczną powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Dzięki niemu możliwe jest zdiagnozowanie zmian takich jak polipy, owrzodzenia, guzki i deformacje, które znajdują się w odbytnicy, esicy oraz w części zastępczej.
Innym badaniem w pewnym stopniu zastępującym kolonoskopię jest tomografia komputerowa. Badanie to nie pozwala na precyzyjną i dokładną ocenę jelita grubego, na pobranie materiału do badania histopatologicznego, nie pozwala też na wykonanie zabiegów endoskopowych.
Przedłużająca się biegunka
Pojawienie się krwi w stolcu
Mimowolne oddawanie stolca
Nasilający się ból w trakcie defekacji
Ołówkowaty kształt stolca
Uczucie niepełnego wypróżnienia
Nie ma w pełni uznanych metod przygotowania do sigmoidoskopii, Dobrą ocenę jelita w pełnym zakresie, tj. do zagięcia śledzionowego (jeśli technicznie jest to możliwe) zapewnia jedynie takie przygotowanie jak do pełnej kolonoskopii. Jeśli pacjent chce uniknąć takiego przygotowania, musi liczyć się z tym, że przygotowanie miejscowe za pomocą wlewek doodbytniczych zazwyczaj jest zadawalające przy ocenie odbytnicy i części esicy, czyli ok. 30-40 cm, stopień przygotowania pozostałej lewej części okrężnicy jest różny, może być niewystarczający i zależy od indywidualnych cech organizmu.
3 dni przed badaniem
Nie spożywać: pieczywa z ziarnami, owoców i warzyw zawierających pestki i nasiona (pomidorów, kiwi, truskawek, malin, maku itp.)
1 dzień przed badaniem
Należy przyjąć 2 saszetki preparatu Forlax ( dostępny w aptece bez recepty ) – jedną rano, drugą po południu – lek sprowokuje wypróżnienie, ale nie jest to równoznaczne z oczyszczeniem jelita. Każdą saszetkę należy rozpuścić w 1 szklance wody tuż przed wypiciem.
Jeśli badanie ma się odbyć w godzinach przedpołudniowych w dniu następnym, ok. godz. 22.00 należy wykonać pierwszą wlewkę doodbytniczą – ENEMĘ (dostępna w aptece bez recepty).
Dzień badania
Jeśli badanie jest w godzinach przedpołudniowych, wskazane jest pozostanie na czczo – nie należy spożywać żadnych pokarmów. Jeśli badanie jest w godzinach popołudniowych, można zjeść lekkie śniadanie do godziny 8.00. Można popijać niewielkie ilości czystej, niegazowanej wody do 4 godzin przed badaniem. Należy przyjąć stosowane leki popijając wodą – proszę zapoznać się z zamieszczoną poniżej informacją dotyczącą stosowanych leków.
Jeśli badanie jest przed południem należy wykonać Enemę 2 godziny przed badaniem. Jeśli badanie jest po południu: Enema 2 x - pierwsza o 6.00, druga 2 godziny przed badaniem.
Po zakończeniu badania
Można zastosować Espumisan 4 kaps. w razie utrzymującego się wzdęcia i No-Spa 1-2 tabl. w razie bólu.
Sigmoidoskopia jest badaniem bezpiecznym w rękach doświadczonego endoskopisty, komplikacje są rzadkie, jednak ze względu na inwazyjny charakter badania mogą wystąpić. Ryzyko zwiększa się u osób starszych, u pacjentów z zaawansowanymi zmianami zapalnymi w jelicie, uchyłkami jelita, chorobą nowotworową jelita, po operacjach na jamie brzusznej (zwłaszcza ginekologicznych) oraz u osób, u których wykonuje się jednoczasowo zabiegi endoskopowe w jelicie grubym, np. polipektomię.
Najczęstsze i najgroźniejsze powikłania to: krwawienie (np. po usunięciu polipa) – zazwyczaj nie wymaga leczenia operacyjnego i przedziurawienie (perforacja) jelita - wymaga na ogół leczenia operacyjnego. Inne powikłania (np. zakażenie, nieprawidłowa reakcja na stosowane leki, powikłania sercowo – naczyniowe, np. zaburzenia rytmu serca, zawał serca, zgon) zdarzają się niezwykle rzadko.
Na stopień przygotowania jelita do badania macie Państwo istotny wpływ – dlatego prosimy o wnikliwe zapoznanie się z w/w informacjami i o dokładne zastosowanie się do zaleceń
Zwiększa jego wartość diagnostyczną
Zmniejsza ryzyko powikłań
Skraca czas badania
Poprawia komfort pacjenta i lekarza
Prosimy o przyjście 30 min przed badaniem i zabranie ze sobą dokumentu tożsamości oraz wyników wykonywanych wcześniej endoskopii wraz z histopatologią pobranych wycinków.
W przypadku rezygnacji z badania prosimy o kontakt telefoniczny czy e-mailowy, najlepiej nie później niż 3 dni przed zaplanowanym terminem,
umożliwiając tym samym zwolnione miejsce innemu Pacjentowi.
Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany | Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.