Gastroskopia obejmuje diagnostykę górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek i część dwunastnicu) i polega na wprowadzeniu do niego przewodu, zwanego endoskopem, w celu rejetracji obrazu badanego odcinka. Jest to jedno z najlepszych badań diagnostycznych, podczas którego możliwe jest zlokalizowanych ewentualnych zmian.
Istnieją inne badania alternatywne do gastroskopii takie jak badanie radiologiczne z kontrastem, endoskopia kapsułkowa, tomografia komputerowa. Badania te nie pozwalają jednak na dokładną ocenę badanych narządów, na pobranie materiału do badania histopatologicznego, nie mogą zatem w sposób pełnowartościowy zastąpić gastroskopii.
Zgaga
Problemy z przełykaniem
Nudności
Wymioty
Bóle brzucha
Uporczywe odbijanie zwłaszcza po jedzeniu
Przed rozpoczęciem badania gardło zostanie znieczulone lekiem w postaci aerozolu. Pozwoli to ograniczyć dyskomfort związany z wprowadzaniem endoskopu. Badanie będzie przeprowadzone w pozycji leżącej na lewym boku. Na początku poprosimy o przygięcie głowy oraz delikatne zaciśnięcie zębów na ustniku, przez który wprowadzany będzie endoskop. Sam endoskop (gastroskop) jest cienkim, giętkim i gładkim instrumentem o średnicy ok.1,0 cm. Aktywne przełykanie aparatu nie jest konieczne.
Dzięki silnej żarówce, specjalnemu układowi optycznemu oraz miniaturowej kamerze zainstalowanej w endoskopie możliwe jest dokładne uwidocznienie wewnętrznej powierzchni górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, części dwunastnicy). Z uwagi na to, że w trakcie badania do górnego odcinka przewodu pokarmowego wprowadza się powietrze, pojawić się może uczucie wzdęcia i odbijanie. Są to zjawiska normalne w trakcie badania i ustępują po jego zakończeniu. Po badaniu czasem odczuwany jest przemijający ból gardła o niewielkim nasileniu.
W trakcie gastroskopii może pojawić się potrzeba pobrania wycinków z przewodu pokarmowego w celu oceny mikroskopowej w przypadku stwierdzenia wrzodu żołądka, polipa lub innych nieprawidłowości, co ma zasadnicze znaczenie dla wyboru późniejszych metod leczenia. Zazwyczaj pobiera się także 2 wycinki w celu wykonania testu pod kątem zakażenia częstym patogenem przewodu pokarmowego - bakterią Helicobacter pylori. Pobieranie takich wycinków jest niebolesne. Czas badania jest indywidualnie zmienny i przeciętnie wynosi około 5-10 minut.
W dniu badania przynajmniej przez 6 godzin przed badaniem NIE JEŚĆ i 4 godziny przed badaniem NIE PIĆ. |
Pacjenci chorujący na choroby przewlekłe wymagające stałego regularnego przyjmowania leków (np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, astma, POCHP, padaczka oraz inne choroby neurologiczne i psychiatryczne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku i popić niewielką ilością (1/2 szklanki) wody – nie później niż 4 godziny przed badaniem. |
Pacjenci chorujący na cukrzycę stosujący doustne leki przeciwcukrzycowe - należy pominąć dawkę wieczorną w dniu poprzedzającym oraz dawkę poranną w dniu badania. Pacjenci chorujący na cukrzycę leczoną insuliną powinni skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania. |
Leki przeciwkrzepliwe – odstawić 5 dni przed planowanym badaniem - koniecznie uzgodnić to z lekarzem kierującym na badanie, zapytać o leczenie zastępcze! |
Nowe leki przeciwkrzepliwe – odstawić 24 godziny przed planowanym badaniem - koniecznie uzgodnić to z lekarzem kierującym na badanie, nie potrzeba leczenia zastępczego. Uwaga – w przypadku niewydolności nerek może istnieć konieczność odstawienia leku wcześniej (w zależności od wartości klirensu kreatyniny GFR) |
Preparaty aspiryny nie wymagają odstawiania. Pozostałe leki przeciwpłytkowe – wskazane jest odstawienie 5 dni przed planowanym badaniem, jeśli nie ma przeciwwskazań – koniecznie trzeba to uzgodnić to z lekarzem kierującym na badanie! |
Wszelkie stosowane suplementy diety należy odstawić 5 dni przed badaniem. |
W przypadku badań w znieczuleniu na wizytę anestezjologiczną należy przygotować aktualne badania (ważne przez 30 dni od momentu wykonania) obejmujące:
Morfologia
Jonogram (potas, sód)
Glukoza
Kreatynina
Koagulogram (APTT, PT/INR)
Mocznik
Każda procedura medyczna, w tym gastroskopia, wiąże się z ryzykiem zdarzeń niepożądanych. Najpoważniejszymi z nich są:
Perforacja ściany przewodu pokarmowego, która wymaga leczenia operacyjnego
Krwawienie, które w większości przypadków ustępuje samoistnie lub jest opanowywane metodą endoskopową, a tylko niekiedy wymaga interwencji chirurgicznej.
Zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu serca, ból w okolicy serca)
Reakcje uczuleniowe na użyte środki znieczulające. Śmiertelność jest niezwykle rzadka.
Pobranie wycinków i badanie histopatologiczne wiążą się z dodatkowymi kosztami, szczegółowych informacji na ten temat udzielą Państwu pracownicy rejestracji.
Gastroskopia w ramach NFZ - ze skierowaniem od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego
Gastroskopia w ramach usług komercyjnych (odpłatnie) - bez skierowania
Prosimy o przyjście 30 min przed badaniem i zabranie ze sobą dokumentu tożsamości oraz wyników wykonywanych wcześniej endoskopii wraz z histopatologią pobranych wycinków.
W przypadku rezygnacji z badania prosimy o kontakt telefoniczny czy e-mailowy, najlepiej nie później niż 3 dni przed zaplanowanym terminem,
umożliwiając tym samym zwolnione miejsce innemu Pacjentowi.
Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany | Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.