INFOLINIA
Ikona, element graficzny, symbolizujący telefon
22 11 66 800
A A Ikona, element graficzny, symbol oka. To aktywny przycisk, który włącza wysoki kontrast strony
Migam
Logo ETR
Logotyp Unii Europejskiej

Kolonoskopia - najdokładniejsze badanie wnętrza jelita grubego

Kolonoskopia w ramach NFZ oraz komercyjnie (odpłatnie)


Kolonoskopia obejmuje diagnostykę jelita grubego i polega na wprowadzeniu przez odbyt wziernika, zwanego kolonoskopem, w celu rejetracji obrazu badanego odcinka. Jest to najdokładniejsze badanie umożliwiające obejrzenie wnętrza jelita grubego, a czasem także końcowego odcinka jelita cienkiego.

Innymi badaniami w pewnym stopniu zastępującymi kolonoskopię jest tomografia komputerowa oraz badanie radiologiczne z wlewem kontrastu do światła jelita grubego. Badania te nie pozwalają na precyzyjną i dokładną ocenę jelita grubego, na pobranie materiału do badania histopatologicznego, nie pozwalają też na wykonanie zabiegów endoskopowych. Są one badaniami w wybranych sytuacjach jedynie uzupełniającymi i nie mogą w pełni zastąpić kolonoskopii.

Wskazania do badania


grafika, rak jelita grubegoProfilaktycznie po 50 r.ż. w kierunku wykrycia raka jelita grubego

Grafika, jelitoNieswoiste zapalenie jelit

Grafika, krew w kaleWidoczna krew w kale

grafika, polip jelitaWykryty polip jelit

grafika, biegunkaZaparcia i biegunki

grafika, jelitaChoroby zapalne jelit oraz niedobór żelaza

Na czym polega kolonoskopia


W trakcie kolonoskopii często pobierany jest wycinek śluzówki do analizy histopatologicznej oraz przeprowadzenia endoskopii: Przed badaniem jelito musi zostać dokładnie oczyszczone za pomocą odpowiedniej diety i jednego z przeznaczonych do tego preparatów przeczyszczających (szczegóły w osobnej instrukcji). W przypadku nieodpowiedniego przygotowania jelita kolonoskopia może być mało dokładna (co często wymaga ponownego badania), a także nieść większe ryzyko powikłań.

Przebieg badania


  • W trakcie badania pacjent leży na boku lub plecach - pozycja może być zmieniana w celu lepszego uwidocznienia jelita. Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego endoskopu, a następnie oglądaniu poszczególnych odcinków jelita grubego. Aby uzyskać dobrą widoczność, do jelita pompowane jest powietrze powodujące jego rozciągnięcie, co może wywoływać uczucie rozpierania, wzdęcia, a nawet ból. Może też wystąpić ból wywołany uciskiem aparatu na ścianę jelita i jego rozciąganiem - należy o tym informować lekarza badającego. W trakcie badania nie należy wstrzymywać się przed oddawaniem gazów. Utrzymywanie się bólu pomimo czynności zmierzających do jego ustąpienia może być wskazaniem do przerwania badania. Może być ono wówczas powtórzone w znieczuleniu ogólnym, po ponownym przygotowaniu, w późniejszym terminie.
  • Jeżeli w trakcie kolonoskopii lekarz zauważa nieprawidłowość, często pobiera wycinki do badania histopatologicznego, aby dokładniej określić charakter zmiany. Wycinki pobierane są specjalnymi kleszczykami, ich pobranie jest niebolesne. Ze względu na konieczność usuwania napotkanych w czasie badania polipów (z których część zaliczana jest do stanów przednowotworowych) każda kolonoskopia jest badaniem potencjalnie zabiegowym, bardzo rzadko ma z założenia charakter wyłącznie diagnostyczny. Powyższe procedury mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, szczegółowych informacji na ten temat udzielą Państwu pracownicy rejestracji.
  • Możliwe jest wykonanie badania w znieczuleniu ogólnym (tzw. narkozie) po wcześniejszej konsultacji anestezjologicznej. Takie badanie można umówić bezpośrednio w placówce.

Przygotowanie do badania


grafika, serce w dłoni5 dni przed badaniem

Nie spożywać: pieczywa z ziarnami ani warzyw i owoców zawierających pestki i nasiona (w tym także pomidory, kiwi, truskawki, maliny, mak itp.)

Nie stosować środka przeczyszczającego

grafika, serce w dłoni3 dni przed badaniem

Nie spożywać: żadnych owoców i warzyw, nawet miksowanych

Nie stosować środka przeczyszczającego

grafika, serce w dłoni2 dni przed badaniem

Nie spożywać: tłustych wędlin i mięsa czerwonego, kapusty, fasoli, grochu, napojów gazowanych, przecierów owocowych

Dopuszczalne:ryż, kasze, makarony, białe gotowane mięso, gotowane ryby, pieczywo bez ziaren

Zalecane: dieta półpłynna, kisiele, kleiki, jajka, twarogi

Nie stosować środka przeczyszczającego

grafika, serce w dłoni1 dzień przed badaniem

Do godz. 20.00: można jeść produkty białkowe niskotłuszczowe (twarogi bez dodatków czyli bez ziaren, kminku etc.), jajka, przezroczysta galaretka z nóżek (bez mięsa i warzyw!), bulion rosołowy (bez makaronu, mięsa, warzyw), budyń, kisiel, galaretka, słaba herbata, rumianek, klarowny sok jabłkowy.

Od godz. 20.00 nie można nic jeść. Należy pić jak najwięcej płynów (niegazowana woda, słaba herbata, rumianek, klarowny sok jabłkowy).

Zastosować środek przeczyszczający: ok. godz. 20.00 rozpuścić 2 saszetki Fortransu w 2 litrach niegazowanej wody (1 saszetka na 1 litr) i wypić roztwór w przeciągu 2 godzin (1 szklankę co 15 minut).

grafika, serce w dłoniDzień badania

Nie spożywać żadnych pokarmów. Można pić niegazowaną wodę, słabą herbatę, rumianek, klarowny sok jabłkowy. W przypadku badań bez znieczulenia 2 godz. przed planowaną kolonoskopią nie wolno nic pić. W przypadku badań w znieczuleniu 4 godz. przed badaniem nie wolno nic pić.

Zastosować środek przeczyszczający: na 8 godz. przed badaniem rozpuścić 2 saszetki Fotransu w 2 litrach niegazowanej wody (1 saszetka na 1 litr) i wypić roztwór w przeciągu 2 godzin (1 szklankę co 15 minut).

Badania laboratoryjne i diagnostyczne przed zabiegiem


W przypadku badań w znieczuleniu na wizytę anestezjologiczną należy przygotować aktualne badania (ważne przez 30 dni od momentu wykonania) obejmujące:

  • EKG - bez opisu
  • Badania laboratoryjne

Grafika, morfologiaMorfologia

Grafika, jonogram (potas, sód)Jonogram (potas, sód)

Grafika, glukozaGlukoza

Grafika, kreatyninaKreatynina

Grafika, koagulogramKoagulogram (APTT, PT/INR)

Grafika, mocznikMocznik

Informacja dla Pacjentów przyjmujących leki


na liściu rozłożone tabletki

  • Pacjenci chorujący na choroby przewlekłe wymagające stałego regularnego przyjmowania leków (np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, astma, POCHP, padaczka oraz inne choroby neurologiczne i psychiatryczne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku i popić niewielką ilością (1/2 szklanki) wody.
  • Doustne leki przeciwcukrzycowe - pominąć dawkę wieczorną w dniu poprzedzającym oraz dawkę poranną w dniu badania. Pacjenci chorujący na cukrzycę leczoną insuliną powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
  • Leki przeciwkrzepliwe – odstawić 5 dni przed planowanym badaniem - koniecznie uzgodnić to z lekarzem kierującym na badanie, zapytać o leczenie zastępcze!
  • Nowe leki przeciwkrzepliwe – odstawić 24 godziny przed planowanym badaniem - koniecznie uzgodnić to z lekarzem kierującym na badanie, nie potrzeba leczenia zastępczego. Uwaga – w przypadku niewydolności nerek może istnieć konieczność odstawienia leku wcześniej (w zależności od wartości klirensu kreatyniny GFR).
  • Preparaty aspiryny nie wymagają odstawiania.
  • Pozostałe leki przeciwpłytkowe – wskazane jest odstawienie 5 dni przed planowanym badaniem, jeśli nie ma przeciwwskazań – konieczne ustalenie z lekarzem kierującym na badanie.
  • Preparaty żelaza – odstawić koniecznie 7 dni przed planowanym badaniem.
  • Wszelkie stosowane suplementy diety należy odstawić 5 dni przed badaniem.
  • W czasie przygotowania do badania pacjenci z cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym obowiązani są do zwiększonej kontroli glikemii I ciśnienia tętniczego.

Możliwe powikłania


anatomiczna budowa człowieka

  • Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym. W rękach doświadczonego endoskopisty komplikacje są rzadkie, jednak ze względu na inwazyjny charakter badania mogą wystąpić. Średnie ryzyko wystąpienia powikłań szacowane jest na 0,3% (1 powikłanie na około 330 badań).
    Ryzyko zwiększa się u osób starszych, u pacjentów z zaawansowanymi zmianami zapalnymi w jelicie, uchyłkami jelita, chorobą nowotworową jelita, po operacjach na jamie brzusznej (zwłaszcza ginekologicznych) oraz u osób, u których wykonuje się jednoczasowo zabiegi endoskopowe w jelicie grubym, np. polipektomię.
  • Najczęstszym i najgroźniejszym powikłaniem jest krwawienie (np. po usunięciu polipa) – zazwyczaj nie wymaga leczenia operacyjnego; przedziurawienie (perforacja) jelita - wymaga na ogół leczenia operacyjnego. Inne powikłania (np. zakażenie, nieprawidłowa reakcja na stosowane leki, powikłania sercowo – naczyniowe, np. zaburzenia rytmu serca, zawał serca, zgon) zdarzają się niezwykle rzadko. 

Zalecenia po badaniu


  • Czas trwania badania jest indywidualny i wynosi zazwyczaj około 20-30 minut.
  • Po badaniu mogą być odczuwalne wzdęcie i – u niektórych pacjentów – ból. Dolegliwości te mijają zazwyczaj po oddaniu gazów.
  • Po badaniu i ustąpieniu ewentualnych dolegliwości można zjeść posiłek i powrócić do normalnej aktywności życiowej
  • Prosimy o pozostanie w pracowni endoskopowej ok. 30 minut po badaniu
  • Po znieczuleniu ogólnym (czytaj więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści na temat specjalistycznych usług) pacjent pozostaje pod obserwacją w czasie ustalonym przez lekarza anestezjologa (czytaj więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści na temat specjalistycznych usług), istnieje konieczność zapewnienia opieki osoby dorosłej na okres powrotu do domu.

Konsekwencje niedostatecznego przygotowania jelita do badania


Na stopień przygotowania jelita do badania macie Państwo istotny wpływ – dlatego prosimy o wnikliwe zapoznanie się z w/w informacjami i o dokładne zastosowanie się do zaleceń.Stopień przygotowania do kolonoskopii oceniany jest w specjalnie do tego przeznaczonej skali.

Niedostateczne przygotowanie jelita do badania:

  • Zmniejsza jego wartość diagnostyczną
  • Zwiększa ryzyko powikłań
  • Wydłuża czas badania
  • Zmniejsza komfort, zarówno Pacjenta jak i lekarza

Materiały dla Pacjenta


grafika, przejdź do cennika

grafika, poznaj zespół lekarzy

Warto przeczytać - może się przydać


Kolonoskopia w ramach NFZ i komercyjnie wyłącznie ze skierowaniem


Prosimy o przyjście 30 min przed badaniem i zabranie ze sobą dokumentu tożsamości oraz wyników wykonywanych wcześniej endoskopii wraz z histopatologią pobranych wycinków.

W przypadku rezygnacji z badania prosimy o kontakt telefoniczny czy e-mailowy, najlepiej nie później niż 3 dni przed zaplanowanym terminem,
umożliwiając tym samym zwolnione miejsce innemu Pacjentowi.

 

Przychodnia Klaudyny
ul. Klaudyny 26 b, Warszawa

 

mapa

Nowoczesny budynek przychodni przy ulicy Klaudyny 26B na warszawskich Bielanach

Czytaj także:


Logotypy programu zrealizowanego z dofinansowaniem z Unii Europejskiej
Logotyp: szybka terapia onkologiczna Logotyp: NFZ Logotyp: Rzetelna Firma

Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany | Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.

Projekt i wykonanie


Logo Agencji PR PReal’s

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies więcej Ikona, element graficzny, strzałka w prawo z aktywnym linkiem do treści na temat specjalistycznych usług

Odpowiedź Recaptcha