Kolonoskopia obejmuje diagnostykę jelita grubego i polega na wprowadzeniu przez odbyt wziernika, zwanego kolonoskopem, w celu rejetracji obrazu badanego odcinka. Jest to najdokładniejsze badanie umożliwiające obejrzenie wnętrza jelita grubego, a czasem także końcowego odcinka jelita cienkiego.
Innymi badaniami w pewnym stopniu zastępującymi kolonoskopię jest tomografia komputerowa oraz badanie radiologiczne z wlewem kontrastu do światła jelita grubego. Badania te nie pozwalają na precyzyjną i dokładną ocenę jelita grubego, na pobranie materiału do badania histopatologicznego, nie pozwalają też na wykonanie zabiegów endoskopowych. Są one badaniami w wybranych sytuacjach jedynie uzupełniającymi i nie mogą w pełni zastąpić kolonoskopii.
Profilaktycznie po 50 r.ż. w kierunku wykrycia raka jelita grubego
Nieswoiste zapalenie jelit
Widoczna krew w kale
Wykryty polip jelit
Zaparcia i biegunki
Choroby zapalne jelit oraz niedobór żelaza
W trakcie kolonoskopii często pobierany jest wycinek śluzówki do analizy histopatologicznej oraz przeprowadzenia endoskopii: Przed badaniem jelito musi zostać dokładnie oczyszczone za pomocą odpowiedniej diety i jednego z przeznaczonych do tego preparatów przeczyszczających (szczegóły w osobnej instrukcji). W przypadku nieodpowiedniego przygotowania jelita kolonoskopia może być mało dokładna (co często wymaga ponownego badania), a także nieść większe ryzyko powikłań.
5 dni przed badaniem
Nie spożywać: pieczywa z ziarnami ani warzyw i owoców zawierających pestki i nasiona (w tym także pomidory, kiwi, truskawki, maliny, mak itp.)
Nie stosować środka przeczyszczającego
3 dni przed badaniem
Nie spożywać: żadnych owoców i warzyw, nawet miksowanych
Nie stosować środka przeczyszczającego
2 dni przed badaniem
Nie spożywać: tłustych wędlin i mięsa czerwonego, kapusty, fasoli, grochu, napojów gazowanych, przecierów owocowych
Dopuszczalne:ryż, kasze, makarony, białe gotowane mięso, gotowane ryby, pieczywo bez ziaren
Zalecane: dieta półpłynna, kisiele, kleiki, jajka, twarogi
Nie stosować środka przeczyszczającego
1 dzień przed badaniem
Do godz. 20.00: można jeść produkty białkowe niskotłuszczowe (twarogi bez dodatków czyli bez ziaren, kminku etc.), jajka, przezroczysta galaretka z nóżek (bez mięsa i warzyw!), bulion rosołowy (bez makaronu, mięsa, warzyw), budyń, kisiel, galaretka, słaba herbata, rumianek, klarowny sok jabłkowy.
Od godz. 20.00 nie można nic jeść. Należy pić jak najwięcej płynów (niegazowana woda, słaba herbata, rumianek, klarowny sok jabłkowy).
Zastosować środek przeczyszczający: ok. godz. 20.00 rozpuścić 2 saszetki Fortransu w 2 litrach niegazowanej wody (1 saszetka na 1 litr) i wypić roztwór w przeciągu 2 godzin (1 szklankę co 15 minut).
Dzień badania
Nie spożywać żadnych pokarmów. Można pić niegazowaną wodę, słabą herbatę, rumianek, klarowny sok jabłkowy. W przypadku badań bez znieczulenia 2 godz. przed planowaną kolonoskopią nie wolno nic pić. W przypadku badań w znieczuleniu 4 godz. przed badaniem nie wolno nic pić.
Zastosować środek przeczyszczający: na 8 godz. przed badaniem rozpuścić 2 saszetki Fotransu w 2 litrach niegazowanej wody (1 saszetka na 1 litr) i wypić roztwór w przeciągu 2 godzin (1 szklankę co 15 minut).
W przypadku badań w znieczuleniu na wizytę anestezjologiczną należy przygotować aktualne badania (ważne przez 30 dni od momentu wykonania) obejmujące:
Morfologia
Jonogram (potas, sód)
Glukoza
Kreatynina
Koagulogram (APTT, PT/INR)
Mocznik
Na stopień przygotowania jelita do badania macie Państwo istotny wpływ – dlatego prosimy o wnikliwe zapoznanie się z w/w informacjami i o dokładne zastosowanie się do zaleceń.Stopień przygotowania do kolonoskopii oceniany jest w specjalnie do tego przeznaczonej skali.
Niedostateczne przygotowanie jelita do badania:
Prosimy o przyjście 30 min przed badaniem i zabranie ze sobą dokumentu tożsamości oraz wyników wykonywanych wcześniej endoskopii wraz z histopatologią pobranych wycinków.
W przypadku rezygnacji z badania prosimy o kontakt telefoniczny czy e-mailowy, najlepiej nie później niż 3 dni przed zaplanowanym terminem,
umożliwiając tym samym zwolnione miejsce innemu Pacjentowi.
Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany | Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.