Współcześnie jedynym skutecznym leczeniem zaćmy jest operacja, która polega na unięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce sztucznej. Zabieg jest nieskomplikowany, skuteczny i przede wszystkim bezpieczny. Rzadko kiedy powoduje powikłania. Można go przeprowadzić zarówno u dzieci (gdy jest wrodzona) jak i u seniorów 90+.
Raz usunięta zaćma nigdy nie powraca.
Zaćma (katarakta) to bezbolesne, postępujące mętnienie i twardnienie (utrata elastyczności) soczewki oka. Prowadzi do utraty przejrzystości soczewki i nieleczona powoduje głęboką utratę wzroku. W większości przypadków jest wynikiem starzenia się organizmu, ale dotyka również osób młodych. Zaćma znacząco obniża jakość życia zarówno w sferze fizycznej jak i psychosomatycznej. Osoby z upośledzeniem widzenia dwukrotnie częściej doznają urazów i złamań oraz czterokrotnie częściej potrzebują pomocy w codziennych czynnościach. Przeprowadzone badania potwierdzają, że usunięcie zaćmy wydłuża życie średnio o rok. Dlatego, jeśli zauważysz, że w codziennym funkcjonowaniu zaczyna Ci ona przeszkadzać, nie czekaj poddaj się bezpiecznej i bezbolesnej operacji.
przymglone widzenie
pogorszenie ostrości widzenia przy słabym świetle
matowe widzenie barw
potrzeba korzystania z silniejszego światła przy czytaniu
częste zmiany okularów
podwójne widzenie
Przed przygotowaniem do planowego zabiegu operacyjnego standardowo należy wykonać następujące badania, ale ich zakres może być powiększany w zależności od współistniejących chorób.
Morfologia
OB
Koagulogram
Potas
Sód
EKG
Z wynikami badań Pacjent powinien zgłosić się do swojego lekarza internisty, który na ich podstawie oraz na podstawie badania i wywiadu internistycznego, uwzględniając aktualnie stosowane leki, pisemnie orzeka, że pacjent może być operowany w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym.
Przed operacją należy stosować krople przepisane przez lekarza podczas konsultacji kwalifikującej do operacji. Krople należy podać po 1 kropli do oka operowanego, zachowując 5 - minutowy odstęp pomiędzy lekami.
7 dni przed zabiegiem
Dzień zabiegu
Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce sztucznej soczewki, przy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów jednorazowych. W większości przypadków zabieg jest nieskomplikowany, bezpieczny i wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu Pacjent nie odczuwa bólu. Sam zabieg trwa około 20-40 minut.
Po zabiegu pacjent wraca do domu - najlepiej pod opieką dorosłej osoby towarzyszącej, a następnie zgłasza się na wyznaczoną wizytę kontrolną według zaleceń lekarza operującego. Po wizycie kontrolnej należy przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania kropli do oczu.
Ostateczna korekcja okularowa zostanie dobrana po całkowitym wygojeniu się rany pooperacyjnej, co następuje najczęściej w przeciągu 3 miesięcy. W tym celu należy się zgłosić do swojego lekarza okulisty.
Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany | Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.